Kniha návštěv

Datum: 25.06.2018

Vložil: Albertdrorb

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The men's prostate is the central a part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The men's prostate is situated just in front of the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, in most cases very uncomfortable and inconvenient for your patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years old. Infections with the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of all types of prostate infection. It is due to bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of a particular defect inside gland and the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be a result of trauma towards the urinary tract or by infections originating from other regions with the body. A patient may experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal with the prostate defect accompanied by the use antibiotics and NSAIDs to deal with the redness.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not even to create the cause of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and high lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some in the things you can do and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for general health and it will also maintain the urinary track clean.

2. Some studies suggest that a couple of ejaculations per week will assist to prevent cancer of the prostate.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming more than four meals of beef per week will raise the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most significant measure to consider to ensure a wholesome prostate would be to opt for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you need to opt for prostate examination at least one time annually.

Datum: 02.10.2017

Vložil: ZKO Veřovice

Titulek: XXVI. ročník závodu o cenu Veřovic

Zveme Vás na závody dle ZM, ZZO1, ZVV1 a ZVV2, které se uskuteční již tento víkend ve Veřovicích.

Více informací na webu:
https://kkverovice.websnadno.cz/Zavody-o-Cenu-Verovic-710.html

Datum: 02.05.2017

Vložil: KK HVEZDA ŠTERNBERK

Titulek: 8. OBRANÁŘSKÝ ZÁVOD

OPĚT PO ROCE ZVEME NA OBRANÁŘSKÝ ZÁVOD O ŠTERNBERSKOU HVĚZDU KTERÝ SE KONÁ 13.5. 2017.
KATEGORIE ZZO, ZVV1-SPECIÁL,ZVV1, IPO2
PROPOZICE A PŘIHLÁŠKA NA NAŠICH STRÁNKÁCH.
TĚŠÍME SE NA VÁS.

Datum: 09.05.2016

Vložil: KK HVEZDA ŠTERNBERK

Titulek: ZÁVODY

ZVEME VÁS NA 7. ROČNÍK OBRANÁŘSKÉHO ZÁVODU O ŠTERNBERSKOU HVĚZDU KTERÝ SE KONÁ 21.5.2016. KATEGORIE ZZO, ZVV1 SPECIÁL, ZVV1, ZVV2. PROPOZICE A PŘIHLÍŠKA NA NAŠICH STRÁNKÁCH,
TĚŠÍME SE NA VÁS

Datum: 09.04.2014

Vložil: Ilona

Titulek: Voříškiáda Šenov

Chtěli bychom Vás pozvat na výstavu voříšků a psů bez PP s velikonočním doprovodným programem, kterou pořádáme dne 19.4. na cvičišti ZKO Šenov u Ostravy. Přijďte se svým pejskem nebo se jen tak podívat. Domácí zákusky a další výborné jídlo bude připraveno. Více informací na webových stránkách zkosenov.webnode.cz.

Datum: 18.02.2014

Vložil: Králová

Titulek: Hledám nový domov

hledáme nový domov pro 4 letého gordonsetra s p.p..Pes je zvyklý v kotci,je nekonfliktní...
více info :605818286 Ostrava

Datum: 05.01.2014

Vložil: Veronika Staniová

Titulek: Knírač velký černý

Zadám štěňata s rodokmenem,z pracovního spojení.
Vhodní ke sportu,práci,výcviku,chovu.Předpoklad dominantnějších povah, pěkného exteriéru
www.stanios.eu
odběr březen 2013

Datum: 09.10.2013

Vložil: Svaz psovodů s handicapem

Titulek: závod bez hranic

Zveme Vás v neděli 27.10. do Velké Polomi (okr, Ostrava) na ZÁVOD BEZ HRANIC v kategoriích ZZO (bez s.c.), ZM a ZMMP (beze stop) a SPr1. Rozhodčí: Iveta Skalická, figurant: Karel Mellar. Podrobné propozice a přihláška na https://psovodishandicapem.cz . Závod je otevřen pro všechny psovody a přizpůsoben psovodům a handicapem.

Datum: 08.06.2013

Vložil: PETR

Titulek: VÝCVIKOVÝ TÁBOR

Zveme Vás na náš výcvikový tabor se psy, který pořádáme v krásném prostředí Oderských Vrchů.
Vhodný pro začatečníky , ale i pro pokročilé pejskaře.
Tábor lze zakončit i zkouškou dle NZŘ, nebo dle IPO.
Termín tábora je 14.-21.7. 2013.
Více info na www. bohemia-atevy.com
nebo na tel. -737104233

Datum: 24.05.2013

Vložil: Simona Černochová

Titulek: Pozvánka na závody

Srdečně Vás zveme na závod „O pohár starosty městyse“ do Suchdolu na Odrou, který se koná dne 1.6.2013 , soutěžit se bude v kategoriích ZZO (bez spec.cviků), ZVV1 (beze stop) a IPO3 (taktéž beze stop). Jsou pro Vás připraveny krásné poháry a bohaté ceny a také skvělé občerstvení. Více informací naleznete na našich stránkách : https://zkosuchdol.info/. Na Vaši účast se těší pořadatelé

1 | 2 >>

Přidat nový příspěvek